Ara
  • RES-BİR

Bakanlar Kurulu: Kamuda 15 Mayıs Cuma günü normal çalışmaya dönülüyorBakanlar Kurulu, Koronavirüs salgını önlemlerini hafifletme çerçevesinde yeni kararlar aldı, halihazırdaki uygulamalarda değişikliklere gitti.

Başbakan Ersin Tatar başkanlığındaki toplantı yaklaşık 7 saat sürdü. Kararları Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı.

“RİSK GRUBUNDAKİ ÇALIŞANLARINA GÖREVE GİTME KONUSUNDA GÖSTERİLECEK ESNEKLİKTE İTA AMİRLERİ YETKİLİ OLACAK”

Özersay, kamu görevlilerinin rotasyonla çalışma kararının 15 Mayıs’ta sona ereceğini ve kamuda normal çalışma şekline dönüleceğini kaydetti. Kudret Özersay, risk grubundaki çalışanlara göreve gitme konusunda gösterilecek esneklikte ita amirlerinin yetkili olacağını söyledi.

Özersay, birebir eğitimi kapsayan özel eğitim derslerinin 18 Mayıs’ta başlayacağını, kreşlerin de 1 Haziran itibarıyla açılacağını belirtti.

“20 MAYIS İTİBARIYLA BERBER VE KUAFÖRLER SALONLARININ YANI SIRA GÜZELLİK SALONLARI DA HİZMETE GİRECEK”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, 20 Mayıs itibarıyla berber ve kuaförler salonlarının yanı sıra güzellik salonları da hizmete gireceğini açıkladı.

“20 MAYIS’TAN İTİBAREN RESTORAN, KAFE VE BÜFELER DE AÇILACAK”

20 Mayıs’tan itibaren restoran, kafe ve büfeler de açılacağını belirten Özersay, açılma koşullarının ilgili bakanlıkların ve sektör temsilcilerinin yapacağı toplantıda ele alınacağını söyledi.

“GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YARIN GECEDEN İTİBAREN 22.00'DE BAŞLAYIP 06.00'DA BİTECEK; 20 MAYIS’TAN İTİBAREN İSE GECE YARISI 00.00’DA BAŞLAYACAK SABAH 06.00’DA BİTECEK…"

Kudret Özersay, gece sokağa çıkma yasağının 20 Mayıs’tan itibaren gece yarısı başlayacağını ve sabah 06.00’da sona ereceğini dile getirdi.

Bu akşam sokağa çıkma yasağının yine 21.00’de başlayacağını, yasağın sabah 06.00’da sona ereceğini kaydeden Özersay, yarından itibaren 20 Mayıs’a kadar geçecek sürede ise sokağa çıkma yasağının 22.00-06.00 saatlerini kapsayacağını duyurdu.

“COVİD-19 DIŞINDAKİ SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDENLER 1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN İNGİLTERE’DEN GETİRİLEREK KKTC’YE DEFNEDİLEBİLECEK”

Özersay, Birleşik Krallıktan ülkeye getirilmek istenen cenazeler için de karar ürettiklerini söyleyerek, COVİD-19 dışındaki sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybedenlerin 1 Haziran’dan itibaren İngiltere’den getirilerek KKTC’ye defnedilmesine izin verileceğini belirtti.

“PİLE İLE İLGİLİ DE ÇEŞİTLİ GÖRÜŞLER VE ÖNERİLER DEĞERLENDİRDİ. YETKİLİLERLE TOPLANTI YAPILACAK”

Özersay, Bakanlar Kurulu’nda Pile’nin de konuşulduğunu açıkladı.

“Pile ile ilgili de çeşitli görüşler ve öneriler değerlendirdi” diyen Özersay, “Mağduriyetleri nasıl gidereceğimiz konusunda çalışma yapıldı, yetkililerle toplantı gerçekleştirilecek” açıklamasında bulundu.


Kaynak: Kıbrıs Postası

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bakanlar Kurulu Kararları Resmi Gazete

Bakanlar Kurulu Kararlarının 19. ve 20. maddeleri sektörümüzü ilgilendirmektedir. Sorun yaşamamak adına dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.